Aktualności

TEMAT TYGODNIA: Wiosenne przebudzenie.
TEMAT DNIA: Oznaki wiosny.
DATA: 16.03.2020

PROPOZYCJE ZABAW Z DZIEĆMI:
1. Uważne Uszko. Doskonalenie umiejętności aktywnego i uważnego słuchania poprzez słuchanie opowiadania E. Stadmuller ,, Witaj Wiosno"! Rodzic zaprasza dziecko do wysłuchania opowiadania.
Kiedy wiosna w końcu przyjdzie - marudziła Ada. - W przedszkolu już dawno śpiewamy o niej piosenki., wycinamy kolorowe motylki i kwiaty a ona nic.
- Jak to: nic - oburzył się tato. - Wiosna pracuje pełną parą, aby wybuchnąć zielenią, gdy tylko spadnie pierwszy ciepły deszz.
- Jakoś tej pracy nie widać - skrzywił się Olek. Wszędzie szaro, buro i ponuro...
- Chyba ktoś tu nie umie patrzeć uważnie... - pokręcił głową Tato. - Jeśli ubierzecie się w pięć minit, to zabiorę Was do parku na wyprawę detektywistyczną. Będziemy tropić ślady wiosny. Zgoda?
Zgoda! - zawołali bardzo zgodnie Ada i Olek.
Trzeba przyznać, że parkowe alejki, tonące w marcowej mgle, nie wyglądały najlepiej. Odrapane ławki, pusty plac zabaw, błoto pod nogami.
Olek już miał zaproponować powrót do domu, gdy Tato zawołał: - Stop! Na prawo patrz!
- Ale na co patrz? - nie zrozumiała Ada.
Tata bez słowa wskazał parasolem na parkową sadzawkę. Tuż przy pustym łabędzim domku, na wierzbowych gałązkach bieliły się najprawdziwsze na świecie...
- Bazie! -wrzasnął Olek. - Zobaczyłem je pierwszy, punkt dla mnie!
Ada była niepocieszona. Na szczęście sokole oko taty dojrzało kolejny, niezaprzeczalny znak wiosny, Podczas gdy Olek wypatrywał ptaków na drzewach , tato dyskretnie przytrzymał Adę za kapturek kurtki i oczami wskazał na wijącą się pośród burej trawy scieżkę. Ada pobiegła nią i po chwili wszyscy usłyszeli jej radosny okrzyk!
- Mam! Drugi znak wiosny! Remis!
Teraz dopiero Olek zauważył malutkie żółte kwiatuszki, których rozczochrane główki pojawiły się nie wiadomo skąd tuż nad ziemią.
- To podbiał - wyjaśnił dzieciom tata. Bardzo pożyteczna, lecznicza roślina
-A co ona leczy? chciała wiedzieć Ada.
- Wiosenne katarki, marcowe chrypki i kaszelki... - odparł Tata. - Oj, chyba zbiera się na deszcz, więc lepiej wracajmy, żebyśmy nie musieli się nią kurować.
Droga do domu - niby taka sama - stała się pasmem radosnych odkryć.
- Pąki na żywopłocie - meldował Olek.
- Zielony listek, o tu - na klombie! - nie dawała za wygraną Ada.
- Przebiśnieg! - wykrzyknęli równocześnie na widok całej kępy ślicznych białych kwiatuszków rosnących na trwaniku, tuż obok ich własnego domu
- Jak widzicie, wiosna wcale się nie leni. - uśmiechnął się tato. Trzeba tylko umieć patrzeć.

Następnie możemy porozmawiać na temat wysłuchanego tekstu zadając pomocnicze pytania:
• Na co czekały dzieci?
• Jaką propozycję złożył Tata Adzie i Olkowi?
• Jakie zwiastuny wiosny zauważyły dzieci w parku?
• Czy w Waszej okolicy można zauważyć już jakieś zwiastuny Wiosny?

2. Zabawa ruchowa ,,Kwiaty rosną na łące" - potrzebujemy np. garnek i łyżkę stołową.
Włączamy dowolną muzykę relaksacyjną i prosimy aby nasz Maluch/Maluchy usiadły skulone na podłodze na piętach. Na rytmiczny dźwięk uderzenia np. łyżki o garnek powoli wstają i prostują się, unosząc ręce do góry.

3. Wiosenne kolory - zabawa dydaktyczna. Rodzic wspólnie z dzieckiem ogląda załączone ilustracje przedstawiające Oznaki Wiosny. Następnie spróbujcie Państwo zapytać jaki kolor/kolory kojarzą się Waszym pociechą z Wiosną. Proszę zachęcić dzieci, aby postarały się wyszukać w otoczeniu jak najwięcej przedmiotów w tych kolorach np. zielone listki, żółta doniczka, biały jak talerz itp.

4.Wiosna - zabawa grafomotoryczna. Prosimy aby, dziecko usiadło do nas plecami w niewielkiej odległości, abyśmy mieli możliwość kreślenia na plecach. Rysujemy dziecku na plecach to, co kojarzy nam się z wiosną. Ruchy starajmy wykonywać powoli mówiąc ,,Z wiosną kojarzy mi się słonko..." i powolnymi ruchami kreślimy na plecach dziecka słoneczko. Gdy skończymy, prosimy aby to dziecko spróbowało namalować na Waszych plecach to, co im się kojarzy z wiosną.

5. Wiosenne kotki - praca plastyczna. W miarę możliwości dajemy dziecku dowolną kolorową kartkę, która będzie tłem pracy. Malujemy na niej gałęzie wiosennej wierzby. Następnie (do wyboru) doklejamy, odbijamy, malujemy bazie kotki.

http://www.przedszkole22tg.pl/przedszkole/dokumenty

AktualnościPrzedszkoleDla rodzicówZajęcia dodatkoweGalerieSponsoringKontaktCookiesbip
© Przedszkole nr 22 w Tarnowskich Górach
projekt: Pomysłografia