2020-03-18LOGOPEDIA

Kącik logopedyczny - Onomatopeje

Wyrazy dźwiękonaśladowcze (onomatopeje), łatwe do wymawiania sylaby i zbitki głosek, to jedne z pierwszych słów wypowiadanych przez dzieci. Zastępują one pierwsze wyrazy i pozwalają na kontakty werbalne z osobami z najbliższego otoczenia. Stanowią one także sylaby tworzące późniejsze słowa. Onomatopeje wyrażają w sposób naturalny otaczające nas zjawiska słuchowe. Są pierwotnymi naturalnymi słowami dziecka, powiązanymi z określonym znaczeniem.
Zabawy z dziećmi oparte na onomatopejach ćwiczą sprawność i koordynację całego aparatu artykulacyjnego, oddychanie, fonację, prozodię (melodię, akcent i rytm mowy), słuch fonematyczny.
Jest wiele krótkich rymowanek zawierających onomatopeje, m.in. "Zwierzęce gadanie". Rodzic czyta pytania zawarte w wierszyku, natomiast dziecko powtarza część wytłuszczoną. Proponuję także naukę wierszyka na pamięć, próby rysowania zwierzątek wymienionych w utworze, naśladowanie ruchów zwierząt podczas wydawania ich odgłosów.

Wesołej zabawy!

Zwierzęce gadanie
Co mówi bocian, gdy żabę zjeść chce? Kle kle kle
Co mówi żaba, gdy bocianów tłum? Kum kum kum
Co mówi kaczka, gdy jest bardzo zła? Kwa kwa kwa
Co mówi kotek, gdy mleczka by chciał? Miau miau miau
Co mówi kura, gdy znosi jajko? Ko ko ko
Co mówi kogut, gdy budzi w kurniku? Ku ku kukuryku
Co mówi koza, gdy jeść jej się chce? Mee mee mee
Co mówi krowa, gdy brakuje jej tchu? Mu mu mu
Co mówi wrona, gdy wstaje co dnia? Kra kra kra
Co mówi piesek, gdy kość zjeść by chciał? Hau hau hau
Co mówi baran, gdy jeść mu się chce? Bee bee bee
Co mówi ryba, gdy powiedzieć chce? Nic!
Przecież ryby nie maja głosu.
J.Beszczyński